Мнозина считат, че програмата „Кастрирай и върни“ не може да реши проблема с наличието на бездомни кучета и котки. Има и такива, които смятат, че единственият начин да няма улични популации е всички бездомни животни се избият. Тук накратко ще се опитаме да обясним защо кастрацията е необходима, но и защо е недостатъчна за решаването на проблема.
Представете си една лодка в морето. В нея има няколко дупки, през които влиза вода. Седящите вътре хора изгребват водата от лодката непрекъснато – някои с кофи, други с чаши, но в лодката неизменно влиза още вода.
Именно това е проблемът с животните на улицата.
Пробойните са източниците на нови кучета по улиците, а водата вътре в лодката – вече бездомните кучета. И независимо, колко усърдно изгребваме водата от лодката, докато не се запушат пробойните – няма да има резултат.
Кои са източниците на нови кучета по улиците и какви са начините за пресушаването им?
Както ще видите от таблицата по-долу, кастрацията на бездомните кучета решава само част от проблема. За неговото окончателно решаване са нужни комплексни мерки и без те да бъдат взети, ние можем до безкрай да изгребваме водата от лодката, а по улиците да скитат още и още бездомници.
Източник на нови бездомни животни | Начин за решаване на проблема |
Поколения на бездомни кучета |
Кастрация и връщане по места на бездомните кучета |
Изхвърлени домашни кучета |
Задължителна маркировка и регистрация на домашните кучета, налагане на глоби за изхвърляне |
Изхвърлени поколения на домашни кучета |
Кастрация на домашните кучета, Образоване на собствениците |
Естествена миграция
Изкуствена миграция |
Връщането на вече кастрираните животни по местата им на обитания, предотвратява заселването на нови животни;
В много общини се „справят“ с проблема, като залавят бездомните кучета и ги стоварват в друга община. Начинът за решаването на този проблем е строг контрол от страна на държавата, спрямо общините. |
В София най-големите източници на нови бездомни кучета са нежеланите поколения на домашни, най-вече дворни кучета и кучета пазачи на складове, паркинги и строежи. По-голямата част от бездомните кучета вече са кастрирани и все по-рядко срещаме бездомна майка с кутрета, за сметка на пълчищата от захвърлени кутрета.
Защо да се кастрират бездомни и домашни кучета (вместо да се избият, приберат в приюти или осиновят бездомните)?
Защото на тяхно място веднага ще се появят новоизхвърлени животни, които ще се настанят на освободените от избитите/прибрани в приюти такива, само че те няма да са обработени и ще раждат два пъти всяка година.
Връщането по местата на залавяне на кастрираните бездомни кучета предотвратява естествената миграция като източник на нови кучета, а кастрацията на домашните животни (особено такива в рисковите групи – дворни животни и „пазачи“) прекъсва омагьосания кръг от изхвърляне на нови и нови кучила.
Какво точно представлява програмата „Кастрирай и върни“?
Всяко куче, заловено от улицата се кастрира, обезпаразитява вътрешно, ваксинира срещу бяс и се връща на мястото, където е заловено.
Какви кучета не се връщат на улицата след обработка?
Има кучета, които не се вписват в модела „Кастрирай и върни“ и не могат да бъдат върнати по места, тъй като:
- Не могат да оцелеят там (бивши домашни кучета, подхвърлени кутрета, болни животни);
- Са социално неприемливи (твърде едри и „страшни“ за хората; агресивни или шумни);
- Местообитанията им са вписани в закона, като зони, забранени за бездомни животни (дворове на болници, детски градини, училища).
Много хора се сърдят, че не приемаме във „Фермата“ всяко бездомно куче, което срещнат. Освен заради ограничения ни капацитет, причината е, че се стараем да приемаме единствено животни от тези три групи.