Година след година, климатът в България се променя, зимата е топла и лека, средната температура се покачва. Хората и техните домашни любимци пък пътуват навсякъде. И това навярно са причините за все по-широкото разпространение на така наречените векторни заболявания – болести, пренасяни от насекоми и кърлежи.
За съжаление, както нерядко се случва, адекватна реакция от страна на властите няма и до ден-днешен наличието на тези болести не само не се признава, но и не се споменава; сякаш, ако не говорим за тях, те ще изчезнат.
Според нас обаче, да заравяме глави в пясъка е безсмислено, ето защо не спираме да говорим и съветваме – тези болести са често срещани, а голяма част от тях са заразни и за хората, не само за животните.
Ако не сте правили профилактика на домашните си любимци, направете им тестове, за да се уверите, че всичко е наред, а след това включете профилактиката за тях към ежемесечните си задължения.
При прием на ново куче в приют „Фермата“, задължително се правят бързи тестове за анаплазмоза, ерлихиоза, лаймска болест, дирофилариоза и лайшманиоза. Уви, тестовете твърде често са положителни.
Статистически, резултатите изглеждат така:
37% от направените тестове за векторни заболявания са положителни.
Разпределението на положителните тестове по болести е следното:
Забележка: Горепосочената статистика включва както бездомните, така и домашните ни пациенти. Нещо повече – около половината от бездомните, които попадат при нас, са всъщност изоставени домашни кучета.
Анаплазмоза
Анаплазмозата е кърлежово-преносима болест с бактериален произход, унищожаваща кръвните клетки (най-често неутрофилите, понякога – еозинофили) на заразеното животно. Бактериите причинители са два вида – Anaplasma phagocytophilum и Anaplasma platis.
Начин на заразяване:
Пренасянето на заразата става чрез ухапване от кърлеж. Възможно е заразяване и чрез кръвопреливане.
Симптоми на заболяването:
Непосредствено след ухапването, признаците на заразяване са анемия, повишаване на температурата, задух, увеличаване на лимфните възли.
В този стадий, под микроскоп могат да бъдат забелязани поразените кръвни клетки.
Около 20 дни след това, анаплазмозата преминава в безсимптоматичен етап на развитие, а бактериите засягат кръвотворните органи и далака. Диагностика в този стадий се прави с кръвен серологичен тест.
В третия етап болестта е хронифицирала, а засегнатите клетки са толкова много, че са възможни кръвоизливи. Признаци в този етап са появата на хематоми, кръвоизливи от носа, кръв в урината.
Диагностика и лечение:
В повечето случаи диагнозата се поставя чрез кръвен серологичен бърз тест, а лечението представлява прилагане на Доксициклин в продължение на 30 дни. При развита хронична анаплазмоза, може да се наложи повторен курс на лечение. Да се има предвид, че тестовете могат да бъдат положителни няколко месеца след излекуването на животното.
Профилактика:
Превенцията на повечето векторни заболявания се състои в недопускане на векторите (при анаплазмозата това са кърлежите) до домашния любимец. На пазара има най-разнообразни медикаменти срещу кърлежите – пипети, каишки, дори таблетки. Изберете такъв за Вашия домашен любимец и го прилагайте целогодишно – макар да се счита, че през зимата няма кърлежи, все по-често имаме меки и влажни зими, благодатни за тях.
При входящия тест на Сияна бе установена анаплазмоза. Лечението изпревари появата на симптоми и Сияна днес е здраво, домашно куче.
Ерлихиоза
Друга много често срещана болест, пренасяна от кърлежите, е ерлихиозата. Причинителят на заболяването е Ehrlichia canis – вътреклетъчна грамнегативна ритексия, паразитираща в моноцитите в кръвта. Боледуват най-често кучетата, но хора и котки също могат да се заразят. Счита се, че има и породна предразположеност, като кучетата от порода Немско овчарско куче се разболяват от ерлихиоза най-често.
Начин на заразяване:
Както и при анаплазмозата, пренасянето на заразата става чрез ухапване от кърлеж. Нерядко един-единствен кърлеж може да зарази кучето Ви с повече от една векторна болест.
Симптоми на заболяването:
При ерлихиозата има инкубационен период от 1-3 седмици и има две форми на болестта – остра и хронична. При острата форма се наблюдава висока температура, загуба на апетит и тегло, апатия. Може да има и повръщане, гнойни изтечения от носа, кръвоизливи, дори куцота.
При хроничната форма основният симптом е обща слабост – липса на апетит и настроение, загуба на тегло.
И при двете форми има неврологични симптоми – пареза и парализа; в много случаи се увреждат очите и може да доведе до ослепяване.
Диагностика и лечение:
В повечето случаи диагнозата се поставя чрез кръвен бърз тест, а лечението представлява прилагане на Доксициклин в продължение на 30 дни.
Профилактика:
Предпазването от кърлежи е жизненоважно за Вашия любимец и Вас. На пазара има най-разнообразни медикаменти срещу кърлежите – пипети, каишки, дори таблетки. Изберете такъв за Вашия домашен любимец и го прилагайте целогодишно и редовно.
Намерихме Йордан захвърлен напълно парализиран
N.B. Тъй като из цялото тяло на Данчо имаше сачми, първоначално лекарите сметнаха, че парализата е причинена от някоя от тях. Едва по-късно, когато беше излекувана ерлихиозата и Данчо като по чудо проходи, разбрахме истината.
Бабезиоза
Бабезиозата е вътреклетъчен протозой, Babesia Canis, Babesia microti, Babesia divergens и др., паразитиращ в еритроцитите. Среща се при кучета, котки, коне, селскостопански животни и хора. Болестта засяга почти всички основни системи в организма – кръвоносна, отделителна, дихателна, нервна и нелекувана има летален изход.
Начин на заразяване:
Пренасянето на заразата става чрез ухапване от кърлеж.
Симптоми на заболяването:
Симптомите са многообразни и често се покриват с такива за други векторни заболявания – повишена температура, анемия, задух, липса на апетит и загуба на тегло, увеличен далак, кръв в урината, конюнктивит, ринит, парези и парализи и др.
Диагностика и лечение:
Диагностиката се прави най-често с кръвна натривка на база на симптоми. При съмнение за бабезиоза, ние използваме за диагностика сертифицирана лаборатория в Германия.
Лечението може да бъде успешно, ако се вземат мерки навреме. То третира не само бабезиите, но и симптомите –най-често се включват сърдечни и аналептични лекарства, витамини.
Забележка: Кучета, боледували от бабезиоза, са неподходящи за кръводарители, тъй като могат да бъдат носители през целия си живот и да заразят реципиента.
Профилактика:
Предпазването от кърлежи е жизненоважно за Вашия любимец и Вас. На пазара има най-разнообразни медикаменти срещу кърлежите – пипети, каишки, дори таблетки. Изберете такъв за Вашия домашен любимец и го прилагайте целогодишно и редовно.
Лаймска болест (Борелиоза)
Лаймската болест е още една от опасните векторни болести, които се срещат все по-често у нас. Причинител е бактерия от рода Borrelia – Borrelia Spirochaeta, Borrelia Burgdorferi и др. Заразява кучета, котки, коне, селскостопански животни, гризачи и хора. В природата са установени над 40 бозайници и птици като резервоара на Borrelia, включително полската мишка.
Начин на заразяване:
Пренасянето на заразата става чрез ухапване от кърлеж.
Симптоми на заболяването:
Болестта протича в 3 стадия, като при кучетата най-често първите два стадия са безсимптомни и често стопаните не им обръщат внимание.
Инкубационния период е от няколко дни. В първия стадий може да се наблюдава зачервяване около мястото на ухапване. Обикновено това е единствения признак през първите няколко седмици от заболяването. Вторият стадий продължава месеци наред. Отново няма треска и повишаване на температурата, но се забелязват разранявания по кожата, конюнктивити, болки в мускулите и др. Третият стадий настъпва след около година и се характеризира с кожни язви, артрит, пареза на цели мускулни групи.
Диагностика и лечение:
Борелиозата е една от болестите в най-често използвания бърз тест, какъвто се прави във всяка ветеринарна клиника.
Отново за лечение се използва антибиотик – Доксициклин, Пеницилин G, Амоксицилин и др., но продължителността на лечението зависи от стадия на развитие на болестта.
Профилактика:
Предпазването от кърлежи е жизненоважно за Вашия любимец и Вас. На пазара има най-разнообразни медикаменти срещу кърлежите – пипети, каишки. Изберете такъв за Вашия домашен любимец и го прилагайте целогодишно и редовно.
Баба Рижка беше с Лаймска болест
Дирофилариоза
Дирофилариозата е сред най-често срещаните векторни заболявания в България. Наричана още „червеи в сърцето“, тъй като възрастните форми на паразита (дирофиларии) се настаняват в белия дроб и сърцето на кучето. Ако не се лекува, болестта е смъртоносна, а лечението е скъпо и опасно.
Начин на заразяване: Ларвите, наречени микрофиларии, се пренасят от комари.
Симптоми на заболяването:
Дирофилариозата има две форми – dirofilaria repens (кожна форма) и dirofilaria immitis (сърдечна форма). През първия стадий на сърдечната форма, след заразяването симптомите са слаби или липсват. Общото състояние на кучето се влошава, появява се задух и/или кашлица, загуба на телесно тегло. В по-напреднал стадий може да се стигне до асцит (пълнене на корема с течност).
Зарко пристигна при нас със страховит асцит
Диагностика и лечение:
Диагноза може да бъде поставена и чрез микроскопско изследване на капка кръв или бърз кръвен тест, а в по-късен стадий на заболяването, пораженията на сърцето и белия дроб стават видими и на рентген и ехограф.
Лечението се назначава индивидуално, след определяне на степента на опаразитяване, възраст, общо състояние на кучето и др.
Обикновено се използват препарати на основата на арсен (имитицид, имитацид) в индивидуална схема на поставяне.
Тъй като убитите от имитицида дирофиларии могат да запушат кръвоносен съд, при много опаразитените животни се препоръчва хирургична екстракция на възможно най-много от тях.
При ранна диагноза лечението може да бъде успешно, но за преболедували животни се препоръчват редовни контролни прегледи от кардиолог, тъй като пораженията от дирофилариите в сърцето, могат да доведат до проблеми със сърцето и след излекуването му.
При Мишлен белият дроб е засегнат от дирофиларии,
а от токсините, отделяни от тях, има увреждане и на черния дроб
Профилактика:
Предпазването от комари често се подценява и дори редовно външно обезпаразитявано куче може да се разболее от дирофилариоза.
Обсъдете с ветеринарният си лекар, кой начин на превенция е най-подходящ за Вашето куче и го прилагайте целогодишно. Съществуват различни варианти – някои имат репелентно действие срещу комари, други убиват микрофилариите и не позволяват заразяване, въпреки ухапванията. Ние препоръчваме втория вид, тъй като никой репелент няма стопроцентово действие.
Като най-сигурен и евтин вариант, профилактиката за дирофилариоза в приют „Фермата“ става чрез орално прилагане на Ивермектин ежемесечно. Ивермектинът убива микрофилариите и те не успяват да се развият във възрастни паразити. Друг начин е превенцията от комари чрез продукти с репелентно действие.
Калинка е пациент с анаплазмоза и дирофилариоза
В заключение:
Представете си, че сте на кварталната кучешка полянка, заедно с още девет стопани и техните кучета.
От тези десет кучета, най-малко четири имат векторно заболяване, без стопаните им да подозират за това. Ще го разберат едва, когато състоянието на кучетата им се влоши.
Да бъдеш информиран и отговорен стопанин наистина е въпрос на живот и смърт. Ако не сте правили профилактика за векторни заболявания или сте я правили нередовно – идете до ветеринарния си лекар сега!