Споделяме с вас репортажа на News7 по изключително тежката и опасна за всички родни кучета тема – обвиненията за износ на бесни животни от Силистра към Холандия. В рамките на няколко дни, подхванат от медиите драматичен сюжет, развит от холандската ветеринарна служба доведе до колосални проблеми с холандските ни партньори – не само нашите, но и на всички, които търсят щастие за нежеланите български кучета в страната на лалетата. По-долу ще намерите транскрипт от репортажа на News7, видеото ще намерите ТУК.
- – -
БЛАНК: Има ли бяс по безстопанствените кучета в силистренско или няма? Този въпрос разследва репортажът, който ще видите сега. Колегите ни от Силистра потърсиха отговорите на една мистерия – всъщност, мистерия или мистификация, определете сами.
ТЕКСТ: Всичко започва на 23 октомври т.г., когато на електронната поща на Българската агенция по безопасност на храните е получен имейл от Холандската ветеринарна служба. В него пише, че две кученца, изпратени от Силистра в Страната на лалетата за осиновяване, са показали симптоми на бяс, потвърден при лабораторно изследване след евтанизирането им. В България властите веднага се задействат – прави се обследване на случая и е свикана Областната епизоотична комисия.
СИНХРОН: Февзи Узун, и.д. директор на Областната дирекция по безопасност на храните:
Тъй като все още не е констатирано ясно огнище на бяс, по-скоро мерките са да бъде информирано населението как да бъде предпазено, необходимо е и заседание на общинските епизоотични комисии, на които да се вземат мерки за регистриране на домашните кучета, за бездомните кучета, получените информации за намерени трупове.
ТЕКСТ: Комисията си свършва работата и мерките са взети. Остават обаче въпросите. Никой от местните ветеринарни специалисти не вярва, че кученцата са били заразени.
СИНХРОН:Д-р Димитър Стефанов, председател на Ловно-рибарско дружество-Тутракан:
Да, категорично мога да кажа, че тези кучета не са били заразени с бяс, и не са били бесни, по простата причина, че от юни до септември месец те са живели в домашни условия. Ваксината, след като се инжектира, след седем дена създава антитела в организма на животното. Така че то практически няма по никакъв начин как да се зарази и съответно да боледува от тази болест.
СИНХРОН:Февзи Узун:и.д. директор на Областната дирекция по безопасност на храните:
Така че всичко от наша страна е изпълнено и не може да имаме съмнение, че тези кучета са били носители на бяс.
ТЕКСТ: Доктор Йовко Хараланов, в чиято клиника е извършена обработката на палетата, не може да намери никакво обяснение на съобщението на холандските власти. Ваксинирането е рутинна процедура при ветеринарите и се прави по няколко пъти на ден, освен това актуалната френска ваксина дава 100 процента гаранция.
СИНХРОН: Д-р Йовко Хараланов, ветеринарен лекар:
Шокираща беше информацията, която достигна до нас почти 20 дни след това, която гласеше, че двете кученца са умъртвени и са диагностицирани като бяс. Това за мене е абсолютна мистика и трудно мога да се съглася, независимо, че резултатът идва от реномирана лаборатория.
ТЕКСТ: Самите холандски осиновители са казали по неофициален път, че кучетата не са имали симптоми на бяс, само типичното леко разстройство след пътуването. И още и още детайли, които правят още по-загадъчна информацията на холандските ветеринарни власти. Впрочем специалисти от чужбина също изразяват съмнение, че двете четириноги с били бесни.
СИНХРОН:Д-р Йовко Хараланов:
Запознах моите колеги и в Англия, и в Щатите с цялата тази информация, мнението което изказаха колегите, особено от Англия, беше, че много малка е вероятността това да е реален случай на бяс.
ТЕКСТ: След като е изключено на българска територия кучетата да са се заразили с бяс, на холандска – също, то тогава какво всъщност се е случило?
СИНХРОН: Д-р Димитър Стефанов:
Мога да кажа – некомпетентност. Директно. Това, че са намерени негриеви телца при самото лабораторно изследване и при самите натривки, това не е категорично, че е болестта бяс.
ТЕКСТ: Има и по-логично предположение. В последно време огромно количество бездомни и безстопанствени кучета биват изнасяни за европейските страни.
СИНХРОН:Д-р Йовко Хараланов:
Не знам със сигурност какво точно се е случило и дали това не е някаква стъпка от страна на холандските власти да ограничат вноса на животни от България.
СИНХРОН: Д-р Димитър Стефанов:
При условие, че в Холандия, във Франция и в другите държави има достатъчно количество бездомни и безстопанствени кучета, съвсем нормално е те да се помъчат по някакъв начин да стопират износа на такива кучета от България за европейските държави.
ТЕКСТ: Разбира се, за нас най-важното в историята е, че кучетата в Силистра са спокойни и нямат никакви признаци на бяс. Ако бездомните четириноги бяха заразени от тази болест, то в крайдунавския град би настъпил истински ад, твърдят специалистите. И все пак въпросите остават, а отговорите им се губят някъде по дългия европейски път между България и Холандия.